Svjetska zdravstvena organizacija dodala je crveno meso i mesne prerađevine na listu kancerogenih proizvoda, što je zabrinulo mnoge kojima je ovakva hrana često na meniju.
Inače, vijest o vezi između pojedinih vrsta mesa i raka nije nova, ali je ovaj put važna zbog činjenice da je zaključak donesen nakon brojnih prikupljenih dokaza u desetljećima istraživanja-njih preko 800.
Istraživači još uvijek pokušavaju dokučiti kako točno crveno meso i njegove prerađevine izazivaju pojavu kancerogenih stanica, a glavne krivce sugovornica Radija Dobre Vibracije, dr. Aida Filipović-Hadžiomeragić iz Zavoda za javno zdravstvo FBIH vidi u obradi mesnih prerađevina.
„ Radi se o mesnim prerađevinama koje su na neki način obrađene tako da im se produži rok trajanja.Ti procesi uključuju dimljenje, sušenje, soljenje, konzerviranje i njima se stvaraju štetne supstance koji mogu povećati rizik raka“, pojasnila je dr. Filipović-Hažiomeragić, dodajući kako treba biti vrlo pažljiv u interpretaciji rezultata ovog istraživanja.
„ Na ovakav način se može doći do zaključka da crveno meso uopće nije zdravo, što nije točno, jer crveno meso je vrlo nutritivna namirnica i vrlo važna u prehrani, koja sadrži proteine, vitamine B12, u velikim količinama željezo, te cink. Zapravo je ključno u prehrani dobro izbalansirati, jesti raznovrsnu prehranu i umjerene količine“, pojasnila je.
Odgovor na pitanje koja je količina crvenog mesa i njegovih prerađevina razumna za konzumaciju bez posljedica se ne može utemeljiti na postojećim dokazima. Objašnjenja su tek da se rizik umanjuje što ga manje jedete.
Dakle, umjerenost je recept za zdrav život, a ne život bez špeka i pršuta.
Detaljnije poslušajte u AUDIO razgovoru sa dr. Aidom Filipović iz Zavoda za javno zdravstvo FBIH.