Gojaznost je medicinski problem koji je već dostigao epidemijske razmjere u svijetu, kako kod odraslih, tako i kod djece.
U posljednjih 50 godina broj gojazne djece se povećao za nevjerojatnih 300%. U nekim državama u Americi svako treće dijete je gojazno, a čak 31% ima potencijal da postane debelo.
Gojaznost je nažalost veliki problem i u našoj zemlji, jer, prema posljednjim istraživanjima Federalnog zavoda za javno zdravstvo, broj gojaznih odraslih osoba, ali i djece, kod nas je oko 20 %.
Postavlja se pitanje što se to promijenilo od 1980. do danas, što bi moglo uzrokovati takvu promjenu.
"Razloge trebamo tražiti u današnjem načinu života.Suočavamo se proteklih decenija sa pravom ekspanzijom fast food ishrane, koja je postala dio svakodnevne prehrane, izbjegava se zdrav doručak, gazirana pića se unose u velikim količinama, kao i alkohol, a uz sve to dominira sedentarni način života", pojasnila je dr.Aida Čatak Ramić voditeljica odjela za promociju zdravlja pri Federalnom zavodu za javno zdravstvo.
Loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti, samo su neki od faktora koji utječu na povećanje stope gojaznosti.
Ukoliko se ne uvedu korjenite promjene u način života djece i odraslih, ova stopa će i dalje rasti.
Neki su mišljenja da se tijekom zime treba konzumirati više hrane kako bismo se sačuvali od hladnoće. Stručnjaci tvrde: riječ je o vrhunskoj zabludi.
Osobe s viškom kilograma intenzivnije proživljavaju osjećaj hladnoće od populacije s normalnom tjelesnom težinom.
Ako se pitate zašto je tome tako, evo i odgovora: sve suvišne kalorije koje unosimo u organizam se pretvaraju u bijelo adipozno tkivo.Međutim, treba imati na umu da samo smeđe adipozno tkivo čuva tjelesnu toplinu.
Više o problemu gojaznosti u našoj zemlji poslušajte u AUDIO razgovoru s dr. Aidom Čatak-Ramić